Slovník pojmů - Čerpadla Calpeda, vodárny - Čerpadla Calpeda, vodárny
Uživatelské jméno      Heslo   Zapomněl/a jsem heslo  |  Založit konto  
Váš košík je prázdný

Slovník pojmů
Email Tisk

Hlavně v odborných výrazech se často se setkáváme z výrazy, kterým ne zcela nebo úplně neporozumíme. Proto jsme připravili tuto stránku.

Brakická voda

Brakická voda je voda jejíž množství koncetrace soli se pohybuje někde na pomezí mezi sladkou a slanou vodou. Je slanější než klasická sladká voda, ale ne tak jako voda mořská. Běžně jek vidění na místech, kde se voda sladká mísí s vodou slanou. Brakickou vodu najdeme hlavně v ústích řek do moře. Brakická voda obsahuje od 0,5 do 30g soli na litr vody.


Viskozita

Viskozita je fyzikální veliča, která udává poměr mezi změnou rychlosti v závislosti mezi sousedními vrstvami při porudění kapaliny mezi tečným napětím. Je to fyzikální veličina, která popisuje vnitřní tření a odvíjí se od přitažlivých sil mezi částicemi. Když má kapalina větší přitažlivousílu, má i větší viskozitu. Čím větší viskozita, tím větší brždění pohybu kapaliny nebo těles, které jsou v ní ponořeny.


TUV

Zkratka pro "teplá užitková voda". TUV se dá vyrobit dvěma základními způsoby - v zásobníku nebo průtokovým ohřevem.


Vak

Vak je pryžová membrána vyplňující prostor tlakové nádoby.


Expanzomaty

Expanzomat je tlaková nádoba, která je doplňkem domácí vodárny. Expanzomat může být vertikální nebo horizontální. Expanzomaty slouží jako zásobník čerpané vody pro různé čerpací stanice nebo vodárny.


Ionizace, ionizátor

Ionizací se nazývá proces, kdy se z elektricky neutrálního atomu nebo molekuly stává ion. Ionizace znamená vznik inontu zpravidla odtržením elektronu.